Požární útok

Soutěží se v kategoriích muži, ženy, dorost a mladí hasiči. Soutěží se účastní jak členové dobrovolných hasičských sborů, tak profesionální hasiči. Oficiální pravidla hasičského sportu vydává generální ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky.

Jsou pořádány různé místní pohárové soutěže (v rámci okresů), které jsou často součástí oblastní hasičské ligy. Prestižní soutěží je tzv. Extraliga. Dále se pořádají postupová kola od úrovně okrsků, přes okresní a krajská kola až po mistrovství republiky. Na mezinárodní úrovni se pak pořádají mistrovství Evropy a mistrovství světa.

Nejrozšířenější disciplínou požárního sportu je požární útok. Spočívá v tom že za pomocí 2 savic, sacího koše, čerpadla (stříkačka PS12), hadic (3xB 4xC), proudnic a rozdělovače musí družstvo utvořit dva útočné proudy a dopravit vodu do dvou terčíků vzdálených obvykle 90 metrů od „základny“. Po nastříkání 10 litrů vody nebo po shození signalizačního zařízení se zastaví časomíra a je určen čas závodníků.

Začíná se na startovní čáře. Po vyslovení startovního rozhodčího "ke startu, připravit, pozor" a výstřel ze startovní pistole se družstvo rozeběhne k základně. Na této základně (plocha 2x2m) má každý z družstva svůj úkol. Spojit půlspojky hadic, našroubovat sací koš a savice, pustit z mašiny vodu nebo se trefit do terče. A to v co nejrychlejším čase.

pu.jpg